Zespół Szkół w Grabkowie

Zespół Szkół w Grabkowie

Dzień Rodziny w Szkole Filialnej w Więsławicach
Dzień Rodziny w Szkole Filialnej w Więsławicach

Dnia 03 czerwca 2019 r. w naszej szkole odbyło się wielkie święto – uroczystość z okazji „Dnia Rodziny”. Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu szkoły.
Dzień Rodziny obchodzony jest w naszej szkole corocznie. Wszyscy uczniowie i goście:  rodzice, babcie, dziadkowie licznie przybyli do szkoły na godzinę 8.00.  Święto było bardzo doniosłe za sprawą Rodziców, którzy pojawili się w komplecie, a obecność Pani Dyrektor i Rady Rodziców dodała powagi całej akademii.
Uroczystość rozpoczęliśmy od przedstawienia profilaktycznego „O królewnie ŚNIEŻCE – bajka inaczej czyli „używkom NIE” zorganizowanego przez Tomasza Ormińskiego, w którym udział wzięli uczniowie starszych klas.
Część artystyczną zaprezentowali  uczniowie klas młodszych  0 - 5.  Pod opieką swych nauczycieli dzieci przedstawiły muzyczny program,  swoje umiejętności sceniczne, zyskując tym samym gromkie brawa publiczności. Uczniowie klas I-III recytując wiersze, śpiewając piosenki, prezentując zabawy ruchowe do muzyki, a także składając przybyłym gościom najserdeczniejsze życzenia wyraziły swoje podziękowania za wkład włożony w ich wychowanie.
Następnie po zaprezentowaniu swych talentów artystycznych dzieci wraz z rodzicami mogły zmierzyć się i sprawdzić swoje umiejętności i znajomość zasad ortograficznych w Dyktandzie ortograficzno – profilaktycznym.
Kolejnym punktem Dnia Rodziny była zabawa  profilaktyczna „ Czerwony Kapturek”, w którym udział brały dzieci następnie  rodzice a w dalszej kolejności dzieci ze swoimi rodzicami. Zabawy i śmiechu było co nie miara.
Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Tu  również Nasz szkoła wyszła naprzeciw tejże tematyce i stworzyła kącik pomocy przedmedycznej. Uczniowie jak i ich rodziny poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia , w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem przeszkolonych nauczycieli mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych.
 
Aerobik jest formą treningu, która w ostatnich latach zyskała popularność zwłaszcza wśród kobiet, postanowiliśmy więc tę formę aktywności wdrożyć na nasze podwórko. Rodzice wraz z swoimi pociechami bardzo chętnie dołączyli do tej formy czynnego wypoczynku.
W przerwie między występami i zabawami każdy miał możliwość skosztować przepysznej kiełbaski prosto z Grilla, zaspokoić pragnienie i spróbować domowych wypieków.
Po tak smacznym posiłku  rodziny mogły dać upust swoim artystycznym umiejętnościom w malowaniu kredą na boisku. Profilaktyka obejmowała również ta formę przekazu  i odbywała się pod hasłem „Zachowujemy się bezpiecznie”.
Cały czas w trakcie trwania naszej uroczystości odbywały się rozgrywki gry w piłkę nożna, w której udział brali   chłopcy z klas starszych . Pozostali uczniowie chętnie kibicowali swoim klasom.
Na koniec obchodzonej uroczystości wszyscy zostali poczęstowani pysznymi lodami, co w ten przepiękny słoneczny dzień było strzałem w przysłowiową dziesiątkę.
Wychowanie nie jest łatwą sprawą, wymaga przede wszystkim ofiary najcenniejszej – własnego czasu, który jest dowodem miłości i uwagi jaką sobie potrafimy okazać. Czas poświęcany dla swojej pociechy to jedna z najlepszych inwestycji we własne dziecko, sprzyja budowaniu bliskości i  wzajemnych więzi. Warto było poświęcić czas na przygotowanie tej imprezy – sprawić dzieciom i ich rodzicom niecodzienny prezent z okazji Dnia Rodziny.