Uczniowie Zespołu Szkół w Grabkowie, rodzice wychowanków, nauczyciele i pracownicy szkół, czyli społeczność lokalna skupiona wokół placówek oświatowych, w dniu 2 czerwca 2014 roku obchodzili FESTYN ZDROWIA.
W związku z tym, że Minister Edukacji Narodowej obecny rok szkolny ogłosił Rokiem Szkoły w Ruchu, Dniu Dziecka w naszych placówkach została nadana forma Dnia Sportu. Sport to przecież ruch, a ruch to samo zdrowie!
Przedsięwzięcie miało na celu wzmacnianie kondycji fizycznej i psychicznej, promowanie aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży oraz uświadamianie potrzeby angażowania w różne formy aktywności fizycznej członków rodzin dzieci.
W Festynie Zdrowia wzięli udział zarówno najmłodsi uczniowie ze szkół podstawowych w Grabkowie i Więsławicach, jak i młodzież gimnazjum. Nie zawiedli także rodzice naszych pociech, którzy towarzyszyli zabawom oraz uczestniczyli w kilku konkurencjach.
Festyn rozpoczął się o godzinie 9-ej w świetlicy OSP w Grabkowie. Ze względu na pochmurną i deszczową aurę większość uczestników Dnia Sportu w remizie pozostała do końca. Nie mogło być jednak mowy o nudzie.
Na wstępie uczniowie z Więsławic wystąpili z prezentacją pt. „Zdrowy i ekologiczny tryb życia”. Po niej zgromadzeni w świetlicy obejrzeli pokaz multimedialny „Papierosy szkodzą zdrowiu” przygotowany przez uczennice gimnazjum.
Następnie odbył się konkurs na najciekawszy strój owocowo-warzywny. Młodsi uczniowie, zapewne wraz z rodzicami, wykazali wielkie zaangażowanie i pomysłowość w przygotowaniu barwnych kostiumów. Były jabłka, gruszki, truskawki, marchewki, a także cytryna, rzodkiewka, wisienka, winogrono i kukurydza.
Od godziny 10-ej młodzież gimnazjum wraz z nauczycielami brała udział w grze terenowej po okolicy, zaś uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w rozgrywkach sprawnościowych i wyścigach z udziałem rodziców. Były gry z piłką i krzesłami, rzuty ringo oraz zabawy z chustą animacyjną, a w czasie wszystkich zmagań wiele krzyku, śmiechu i emocji wywołanych pozytywną i zdrową rywalizacją. Uczniowie klas I-III mieli okazję ujawnić swoje talenty plastyczne w czasie malowania kredą na tablicy.
Wszyscy chętni mogli udoskonalić umiejętności udzielania pierwszej pomocy na fantomie dzięki pokazowi i przypomnieniu podstawowych zasad pomocy poszkodowanym.
W tym samym czasie gimnazjaliści z opiekunami pokonywali kilkukilometrową trasę biegu terenowego. Młodzież podzielona na kilkuosobowe grupy nazwane od obowiązującej kolorystyki „Pomarańczowymi”, „Niebieskimi”, „Białymi”, „Czarnymi”, „Czerwonymi” i „Zielonymi” otrzymała mapkę terenu obejmującego kilka kilometrów w pobliżu szkoły. Kierując się mapkami, uczniowie mieli dotrzeć do siedmiu punktów kontrolnych, gdzie czekały na nich zadania sprawnościowe i testy sprawdzające poziom wiedzy na temat zdrowia i właściwego trybu życia. Prawidłowe wykonanie zadań gwarantowało zdobycie określonej liczby punktów. Ocenie podlegały szybkość, zwinność, dokładność, celność i wiedza. Tym razem, za sprawą niesprzyjających warunków atmosferycznych, liczyły się z pewnością jeszcze hart ducha, wytrzymałość i upór. Zwyciężyli „Biali”, przed „Niebieskimi”, „Czerwonymi” i „Czarnymi”.
Tymczasem w świetlicy czekały już na wszystkich kiełbaski z grilla i zdrowe, bogate w witaminy, kanapki. Obowiązującym napojem była tego dnia woda mineralna, a wszystkie nagrody stanowiły owoce lub warzywa.
W dalszej części Festynu jego uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją kondycję w aerobiku prowadzonym przez nauczycieli. Niezmordowani dzieci i młodzież do końca Dnia Sportu bawili się na dyskotece.
FESTYN ZDROWIA zorganizowany w Zespole Szkół w Grabkowie z pewnością uświadomił uczniom, że ruch to nie tylko obowiązkowe zajęcia wf, lecz każda aktywność fizyczna, podejmowana w ciągu dnia. Ujawnił także związek między aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem a zdrowiem, dobrą kondycją i dobrym samopoczuciem. Przedsięwzięcie to miało na celu uświadomienie uczniom, że aktywny tryb życia jest drogą do osiągania życiowych sukcesów oraz metodą na zwiększenie wiary w siebie i we własne możliwości. Wierzymy, że wszystkie cele zostały osiągnięte, a uczestnicy Festynu, choć zmęczeni, a nawet zmoknięci, poczuli się szczęśliwi.