Strudzeni Józef i Maryja bezskutecznie szukają noclegu. Brzemienna kobieta wsparta o ramię mężczyzny ledwo idzie i wydaje się, że znikąd nie przyjdzie już pomoc. Tymczasem niespodziewanie oferują ją pasterze pasący nieopodal swoje trzody. Jeden z nich oferuje niecodziennym przybyszom nocleg w nędznej szopie. Tymczasem Mędrcy rozważają przyjście na świat króla. Muszą zbadać to, co od lat zapowiadają święte księgi i pójść zgodnie ze wskazówkami w nich zawartymi, kierując się znakami na niebie. Już niebawem gwiazda zaprowadzi ich do Betlejem. Wcześniej jednak odwiedzą Heroda, któremu nie w smak będą zapowiadane narodziny Nowego Króla. Nie pomoże nawet Wróżbitka przywołana z zamkowej wieży. Ona już wie, że w nędznej szopie, w Betlejemie, narodzi się Cudowne Dziecię. Nad Herodem rozgorzeje walka między Archaniołem Gabrielem a Szatanem. Ten drugi będzie próbował także zwieść śpiących Pasterzy, którzy pierwsi usłyszą o Bożym Narodzeniu. Na szczęście zło przegrywa, Herod traci głowę od miecza Śmierci, a Pasterze, Królowie i Anioły mogę znów cieszyć się z przyjścia na świat Chrystusa.
W Jasełkach wystąpili: Narrator – Natalia Rembiałkowska kl. I, Maryja – Weronika Czapska kl. I, Józef – Maciej Majewski kl. I, Pasterze – Marcelina Sztandarowicz, Marek Gralak, Weronika Chojnacka, Sandra Dulska - kl. I, Mędrcy: Mateusz Jackowski kl. II, Mateusz Dąbrowski kl. III, Królowie: Michał Dąbrowski kl. II, Dariusz Ormiński kl III, Jakub Pruszkiewicz kl. III, Herod – Arkadiusz Osmałek kl. II, Dworzanin – Wiktor Pawlak kl. II, Szatan – Weronika Ostrowska kl. II, Archanioł Gabriel – Justyna Szymańska kl. II, Wróżbitka – Ewelina Rybarkiewicz kl. II, Śmierć – Kamila Antoniewicz kl. III, Anioły – Alicja Jankowska kl. II, Dominika Zawitowska kl. II, Śpiew: Aleksandra Górniak, Agata Kosińska, Weronika Stańczak, Anna Mirzejewska – kl. III, Anna Jóźwiak, Edyta Górska – kl. II, Katarzyna Politowska, Aleksandra Suchomska, Paulina Antoniewicz – kl. I. Operatorzy dźwięku: Wojciech Szydłowski, Mateusz Świerczyński – kl. III. Jasełka przygotowały: p. Marlena Barańska i p. Ewa Czarnecka (scenariusz, reżyseria oprawa muzyczna, rekwizyty, dekoracja); p. Paweł Ogłodziński, p. Tomasz Ormiński, p. Grzegorz Stachowiak (dekoracja).
To historia, którą w formie przedstawienia jasełkowego nasi gimnazjaliści zaprezentowali w świetlicy wiejskiej w Grabkowie tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, najpierw na Spotkaniu Wigilijnym zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowalu (12 grudnia 2013), a następnie dla całej społeczności szkolnej Zespołu Szkół w Grabkowie (13 grudnia 2013).
W dniu 18 stycznia 2014 roku z naszymi Jasełkami wystąpiliśmy na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Kruszynie w IV Przeglądzie Przedstawień Jasełkowych pod hasłem ,,Do Betlejem nie jest tak daleko”.
Współorganizatorami Konkursu byli: Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów w Kruszynie, Gminny Ośrodek Kultury w Kruszynie oraz Parafia NMP Królowej Polski w Kruszynie.
Niezależne Jury w składzie: Jan Polak (przewodniczący) – reżyser, dyrektor Teatru Impresaryjnego we Włocławku, Paulina Gostyńska – muzyk, Adrian Domanowski - aktor Teatru Ludzi Upartych oceniało występujących na scenie w dwóch kategoriach - szkoły podstawowe oraz gimnazja. Widowiska wartościowane były w kategorii obrazu i dźwięku, ale przede wszystkim oceniający „szukali na scenie prawdy i naturalności” – mówił Jan Polak.
Wśród młodszych aktorów zwyciężył Dziecięcy Teatrzyk ,,Kruszynka” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kruszynie. W kategorii gimnazjów pierwsze miejsce z nagrodą dla szkoły oraz nagrody indywidualne zdobyli nasi uczniowie z Zespołu Szkół w Grabkowie(!). Najlepszą solistką okazała się nasza uczennica z klasy III Agata Kosińska, a najlepszym aktorem nasz gimnazjalista z klasy II – Arkadiusz Osmałek. Drugą nagrodę otrzymał Zespół Teatralny „Maska” z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Choceniu, zaś III miejsce zajęła grupa z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów w Kruszynie.
Nagrody wręczali Tomasz Karkosik, przewodniczący Rady Gminy Włocławek, wicestarosta Roman Gołębiewski, Andrzej Nowacki - dyrektor Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kruszynie, Anita Ochmańska-Robaczewska – dyrektor GOK-u w Kruszynie.
Wydawać by się mogło, że historia narodzin Jezusa, znana i rokrocznie odtwarzana, nie może niczym już wzruszyć ani zadziwić. Opowiadana i prezentowana w tym roku przez Młodzież Gimnazjum w Grabkowie zyskała jednak nowy wymiar, ujęła za serca wrażliwych, obudziła wyobraźnię racjonalnych, skłoniła do refleksji zabieganych. Zaangażowanie oraz talenty aktorskie i wokalne uczniów spotkały się z życzliwością widzów i sprowokowały do tego, by poczuć niepowtarzalną atmosferę Bożego Narodzenia.