Zespół Szkół w Grabkowie

Zespół Szkół w Grabkowie

Narodowe czytanie Więsławice 2019 r.
Narodowe czytanie Więsławice 2019 r.

Narodowe Czytanie
24 września 2019 roku uczniowie ze Szkoły Filialnej w Więsławicach przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie . Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Wśród nich znalazły się:
Dobra pani – Elizy Orzeszkowej
Dym – Marii Konopnickiej
Katarynka – Bolesława Prusa
Mój ojciec wstępuje do strażaków – Bruno Schulza
Orka – Władysława Stanisława Reymonta
Rozdzióbią nas kruki, wrony… - Stefana Żeromskiego
Sachem – Henryka Sienkiewicza
Sawa – Henryka Rzewuskiego
Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. W czasach współczesnych teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o historii.
Również uczniowie naszej szkoły poprzez wspólne czytanie noweli H. Sienkiewicza Sachem próbowali odkryć piękno i aktualność polskich dzieł literackich.