Już wkrótce, bo 15 listopada, mija 100 lat od śmierci Henryka Sienkiewicza - powieściopisarza, nowelisty, dziennikarza, publicysty, pierwszego polskiego laureata literackiej Nagrody Nobla, wielbionego przez pokolenia rodaków za budzenie poczucia narodowej wspólnoty i patriotycznego ducha.
Nauczyciele-humaniści Gimnazjum Publicznego w Grabkowie zaplanowali uczczenie obchodów Roku Henryka Sienkiewicza w dniu wolnym od lekcji - 14 października 2016. Dzień Henryka Sienkiewicza dał okazję młodzieży naszej szkoły do niecodziennego spotkania z twórczością i biografią Tego Wielkiego Polaka.
Uczniowie zaprezentowali fragmenty najbardziej znanych powieści Henryka Sienkiewicza. Wysłuchaliśmy urywków „Ogniem i mieczem”, „Quo vadis”, „Krzyżaków” oraz „W pustyni i w puszczy”. Czytanie powieści każdorazowo poprzedziły pokaz multimedialny i krótki wykład nauczyciela historii, których celem było przedstawienie tła historyczno-gospodarczego stanowiącego fabułę utworów. Tuż po prezentacji tekstów uczestnicy spotkania oglądali odpowiadające cytatom z powieści fragmenty filmów: „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana, „Quo vadis” – Jerzego Kawalerowicza, „Krzyżaków” – Aleksandra Forda oraz „W pustyni i w puszczy” – Gavina Hooda i Waldemara Prokopowicza. Czytanej prozie towarzyszyła także muzyka filmowa nierozerwalnie związana ze znanymi ekranizacjami, jak „Dumka na dwa serca” Edyty Górniak, „Ouo vadis, Domine” Michała Bajora czy „Rzeka marzeń” Beaty Kozidrak.
Młodzież zaprezentowała zdjęcia, fotografie i obrazy przedstawiające Henryka Sienkiewicza, którymi wzbogacona została przedstawiana biografia pisarza.
Dzień Henryka Sienkiewicza nie tylko wzbogacił wiedzę na temat znanego polskiego noblisty, ale i pozwolił na porównanie dwóch tworzyw sztuki: literackiego i filmowego. Uruchomił wyobraźnię, przeniósł w ważne dziejowe momenty w historii Polski i świata, a także uwrażliwił na piękno języka polskiego. Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze z Sienkiewiczem w zaciszu własnego domu, fotela z książką w ręku…
Ewa Czarnecka