14 października 2015 roku upłynął dzieciom i młodzieży Zespołu Szkół w Grabkowie wśród kilku ważnych i ciekawych przedsięwzięć. Było to: uczczenie Święta Komisji Edukacji Narodowej, obchody Roku Jana Pawła II oraz Otrzęsiny klasy I.
Zaczęliśmy od Dnia Nauczyciela. Najpierw wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Grabkowie, którzy pod kierunkiem pani Aleksandry Władeckiej przygotowali zabawne scenki naśladujące szkołę. Nie zabrakło dowcipów oraz humoru z uczniowskich zeszytów. Były również poetyckie słowa podziękowań i życzenia dla nauczycieli.
Następnie przyszła kolej na gimnazjalistów. Młodzież wyśpiewała podziękowania dla swoich pedagogów, prezentując najnowsze przeboje. Gimnazjaliści zwrócili uwagę na najbardziej charakterystyczne elementy pracy nauczycieli różnych przedmiotów, dziękując za zaangażowanie i trud wkładane w pedagogiczną misję. Życzeniom towarzyszyły oczywiście kwiaty i słodkie upominki. Nad przygotowaniem młodzieży czuwał pan Grzegorz Stachowiak.
W związku z uchwaleniem przez polski parlament roku 2015 Rokiem Jana Pawła II postanowiliśmy uroczyście przybliżyć całej społeczności szkolnej dokonania i twórczość Naszego Wielkiego Rodaka Karola Wojtyły. Jan Paweł II ogłoszony przez Kościół świętym był nie tylko niezwykłym kapłanem, biskupem, kardynałem i papieżem, ale także wielkim polskim patriotą. Dzięki swojemu papieskiemu wyniesieniu i wielkiemu świadectwu wiary, które dawał całemu światu, nie omieszkał także zaświadczać o swojej miłości do rodzinnego kraju, zachęcając innych do oddania i szacunku do swojej ojczyzny. Dziś dwudziestoosobowa grupa gimnazjalistów zaprezentowała najpiękniejsze fragmenty poezji i prozy Jana Pawła II. Młodzież w ramach projektu gimnazjalnego samodzielnie dokonała wyboru tekstów poetyckich i fragmentów nauk Papieża Polaka. W odpowiednio uroczysty nastrój wprowadziły słuchaczy utwory muzyczne, które wyśpiewali gimnazjaliści. Zaczęliśmy od ulubionej pieśni Jana Pawła II – „Barki”, były psalmy Piotra Rubika oraz niepowtarzalny hymn „Abba, Ojcze”. Troje uczniów gimnazjum zaprezentowało swoje umiejętności gry na trąbce, saksofonie i keyboardzie. Opiekunami projektu edukacyjnego, a zarazem montażu poetycko-muzycznego były pani Marlena Barańska i pani Ewa Czarnecka.
Na koniec przyszedł czas na nieoficjalne włączenie pierwszaków do braci uczniowskiej, czyli Otrzęsiny. Przygotowali je najstarsi uczniowie – klasa III we współpracy z Samorządem Uczniowskim i jego opiekunem panem Wiesławem Gralakiem. Nasze „Kociaki” nie miały lekko. Musiały, jak przystało na kotki, pić mleko, wykonywać kocią muzykę, rozwiązywać „kocie” kalambury, rysować kota i przepychać piłkę (jak kot). By sprostać niełatwemu zadaniu bycia uczniem gimnazjum, pierwszoklasiści mieli wykazać się znajomością swoich nauczycieli i wiedzą o szkole. Wśród zadań do wykonania znalazły się także: łamańce językowe, taniec „kaczuszek”, umiejętność jedzenia kisielu oraz ciastek specjalnie przygotowanych przez klasę III, a także przedmuchiwanie pieniędzy i przejście po torze z leśnych i warzywnych darów. Uwieńczeniem zmagań była uroczysta przysięga pierwszoklasistów, po której nastąpiła pamiątkowa fotografia.
Dzień 14 października przyniósł wiele ciekawych wrażeń. Dał okazję do dostrzeżenia innych wokół. Pozwolił na refleksję i powagę. Wreszcie dostarczył okazji do szczerego uśmiechu i dystansu do samego siebie. Było naprawdę przyjemnie.