W dniu 21 września młodzież i nauczyciele naszego gimnazjum brali udział w akcji Narodowego Czytania, popularyzując „Lalkę” Bolesława Prusa - powieść o „trzech idealistach na tle społecznego rozkładu” wydaną w formie książkowej w 1890 roku.
Ogólnopolska akcja Narodowego Czytania zainicjowana została przed trzema laty przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego. Jej celem było rozpowszechnianie fundamentalnych w polskiej kulturze dzieł, wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości, a także promowanie kultury żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Ogólnonarodowa lektura dzieł ze skarbnicy polskiej literatury to sposób na narodową integrację wokół zjawisk doniosłych w polskiej kulturze oraz na odkrywanie mądrości i aktualności zawartych w nich diagnoz. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry. W 2014 roku prezydent polecił uwadze rodaków publiczne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, zaś na rok 2015 wskazał „Lalkę” Bolesława Prusa.
W tegorocznej odezwie prezydenta Bronisława Komorowskiego skierowanej do włodarzy województw, powiatów i gmin, miast oraz miejscowości, a także organizacji społecznych i obywatelskich czytamy: „Lektura książek nie tylko pogłębia wiedzę, ale rozwijając wyobraźnię, sprawia, że wzrastają nasze kompetencje i możliwości oddziaływania na świat. Aby z roku na rok poziom czytelnictwa w Polsce wzrastał, konieczne jest stworzenie ponadpokoleniowej wspólnoty czytelników, pielęgnujących tę piękną i pożyteczną aktywność. Okazuje się bowiem, iż we wdrażaniu do czytania i podtrzymywaniu zainteresowania czytaniem główną rolę odgrywają osoby z najbliższego otoczenia – rodzina, znajomi, koledzy.” Prezydent zachęcając do tegorocznej wspólnej lektury – zaznaczył: „Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach.”
Wspólne czytanie to całkiem miły, choć ostatnio nieco zapomniany sposób na spędzanie razem czasu. Pełnię szczęścia osiągamy jednak wtedy, gdy towarzyszy temu jeszcze słuchanie… Dziś w gimnazjum w Grabkowie było i jedno, i drugie.