Palenie tytoniu nie jest zwyczajnym zjawiskiem. Papierosy są bowiem jedynym legalnie sprzedawanym na całym świecie produktem, którego dym zawiera ok. 40 czynników rakotwórczych. Palacz więc sam siebie skazuje na nowotwory złośliwe czy zawały serca. Palenie tytoniu, obok powszechnie znanych następstw w postaci nowotworów oraz schorzeń układu krążenia i oddechowego, prowadzi do szeregu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Wśród uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum gwałtowanie wzrasta ilość dzieci i młodzieży próbujących po raz pierwszy zapalić papierosa.
Proces uzależnienia dzieci i młodzieży od nikotyny przebiega w pięciu następujących fazach, a więc:
Zazwyczaj od momentu pierwszych prób palenia (faza druga) do palenia regularnego (faza czwarta) upływają 2-3 lata.
Najwłaściwszą drogą do zapobiegania rozprzestrzenianiu się nikotynizmu jako zjawiska kwalifikującego się do miana patologii społecznej jest powszechna edukacja antynikotynowa dzieci już od najmłodszych lat życia, zanim zdążą sięgnąć po pierwszego papierosa. Młoda pokolenie musi otrzymać niezbędny zakres wiedzy o grożących niebezpieczeństwach związanych z paleniem tytoniu.
Zabiegi te jednak nie powinny być niweczone przez zły przykład dorosłych. Dorośli mają przecież większą wiedzę ogólną techniczną, humanistyczną a nawet medyczną. Zapominają często, ze jedną niewielu największych i najpiękniejszych rzeczy jest chyba rozum ludzki.
W ramach profilaktyki antynikotynowej 21 listopada 2014 r. w Szkole Filialnej w Więsławicach przeprowadzono szereg działań w ramach Szkolnej Kampanii Antytytoniowej
Pani Urszula Trzebuchowska przeprowadziła pogadankę z uczniami klas I-III na temat szkodliwości palenia papierosów.
Przeprowadzono także konkurs plastyczny. Najładniejsze prace wykonali: Oliwia Muszyńska z klasy II (I miejsce),
Julia Wójtowicz z klasy IV (II miejsce), oraz Martyna Wietrzykowska z klasy IV ( III miejsce). Laureaci zostali nagrodzeni.
Konkurs zorganizowała pani Urszula Trzebuchowska.
Pani Agnieszka Urbanowicz przygotowała dla uczniów konkurs wiedzy. W pierwszej klasie zwyciężyła Ala Krzyżanowska, w drugiej Justyna Przybylska, w trzeciej Adam Nowakowski, w czwartej Martyna Wietrzykowska, w piątej Dominik Jankowski i w szóstej Seweryn Jankowski. W nagrodę uczniowie otrzymali drobne upominki.
Pani Barbara Jankowska zorganizowała konkurs literacki. W ramach konkursu uczniowie układali hasło antytytoniowe, wiersz lub opowiadanie. Zwycięzcą okazał się Bartosz Jankowski z klasy trzeciej
Oto jego wiersz:
Papieros
Taki mały niepozorny dymek leci,
wciąga w nałóg dorosłych, nie lubią go dzieci,
Nikotynę i substancje ma smoliste w sobie,
Kto go pali, temu na pewno nie wyjdzie na zdrowie.
Palenie papierosów zdrowiu szkodzi.
Wiedzą o tym ludzie starzy i młodzi.
Mój drogi kolego
nie daj się wciągnąć do tego.
Unikaj tytoniu jak ognia,
bo każdy ci powie,
że palenie papierosów nie idzie na zdrowie.
II miejsce zajęła Julia Białkowska z klasy III.
Apel do palacych
Nie pal papierosów,
Bo papierosy szkodliwe są.
Najpierw płuca potem serce,
Brzydki oddech, żółte ręce.
Dymek czarny, dymek zły
Na pewno bardzo szkodzi ci.
Wiec bardzo mocno proszę cię
Zapomnij o paleniu
I powiedz to każdemu.
III miejsce zajęła Patrycja Olszewska z klasy IV.
Na palacza
Smutne jest życie palacza,
Często ma nikotynowego kaca,
Kaszle i źle się czuje,
Papieros mu życie marnuje.
Hasła antytytoniowe ułożyła klasa III.
Apel o tematyce antytytoniowej pod kierunkiem pani Moniki Samodulskiej przygotował Samorząd Uczniowski, Były humorystyczne scenki, skecze , by bawiąc jednocześnie uczyć.
Udział w ,,namawianiu” rodziców do niepalenia wzięli uczniowie klas IV-VI. Pod kierunkiem pani Marianny Lemanowicz napisali listy z prośbą o niepalenie papierosów.
Projekcje filmu dla uczniów o tematyce antytytoniowej przygotował pan Tomasz Ormiński.
W szkole przeprowadzono także konkurs na ,,Najlepsza gazetkę klasową” o tematyce antynikotynowej. Zwyciężyła klasa V, która wykonała gazetkę najbardziej oryginalną i przekonującą.