W związku z 200. rocznicą urodzin Oskara Kolberga - znakomitego folklorysty, etnografa i kompozytora, młodzież naszego gimnazjum 14 października uczciła Dniem Kolberga w Roku Oskara Kolberga. Sejm RP ustanowił rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga, obok Roku Jana Karskiego i Roku św. Jana z Dukli. Ten zasłużony etnograf stworzył dla nauki i kultury polskiej bezcenny zespół materiałów źródłowych, opracowując i realizując wielki program badań folklorystycznych. Pozostawił Polakom wielotomowe dzieło „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce“ oraz ogromne archiwum rękopiśmienne. Dzieło jego przedstawia stan kultury ludowej w XIX w. z całego terytorium dawnej Rzeczypospolitej, jej zróżnicowanie regionalne i bogactwo. Żaden inny naród europejski nie ma takiego zespołu źródeł z tej epoki, zwłaszcza z zakresu muzyki ludowej, opracowanego według systematycznie realizowanego planu. Dokumentacja zgromadzona przez Oskara Kolberga już od blisko stu pięćdziesięciu lat służy, zgodnie z zamierzeniem autora, przede wszystkim naszej etnografii, folklorystyce i etnomuzykologii. W związku z Dniem Kolberga uczennice naszej szkoły Weronika Chojnacka i Ola Suchomska z klasy II przygotowały prezententację multimedialną dotyczącą postaci Oskara Kolberga, jego zasług i biografii. Druga prezentacja przybliżyła region najbliższy naszym sercom – Kujawy, które interesowały także Oskara Kolberga i to m.in.temu człowiekowi zawdzięczamy wiedzę o folklorze kujawskim.Pokaz przygotowały Agnieszka Dwornikowska i Weronika Dąbrowska z klasy I.
Najprzyjemniejszym i najbardziej emocjonującym momentem dnia był występ KAPELI SPOD KOWALA.
Ten zespół folklorystyczny powstał w dniu 10 kwietnia 1968 roku. W swych założeniach za cel postawił sobie ratowanie od zapomnienia tradycji i pieśni Kujaw. Pierwszy skład kapeli kompletował się 1,5 roku, w czasie którego poszukiwani byli muzycy, tancerze i śpiewacy potrafiący wiernie odtworzyć dawne melodie kujawskie. Początek działalności artystycznej kapeli datuje się od występu w Telewizyjnym Turnieju Miast Płock – Włocławek. Tam to właśnie kapela po raz pierwszy zaprezentowała szerokiej publiczności swój repertuar, zdobywając punkty dla Włocławka.
Już po pierwszych występach posypały się zaproszenia na koncerty i festiwale. Kapela pozyskała miano najbardziej autentycznego zespołu ludowego w regionie. Wiele znaczących nagród, wyróżnień kapela zawdzięcza autentyzmowi swojego repertuaru. Osiągnięcia, a zarazem przetrwanie trudnych chwil zespołu to w dużej mierze zasługa kolejnych kierowników, którzy na przestrzeni 40 lat zmieniali się wielokrotnie:
Pierwszym kierownikiem był jej założyciel Leon Stankiewicz. Następnie kapelą kierował Józef Pietrzak. Po nim funkcję kierownika sprawowali: Aleksandra Dybowska, Jan Celmer, Mieczysław Sobczak i Marek Cavello.
Obecnie kierownikiem kapeli jest pan Włodzimierz Tomaszewski.
Zespół występujący w regionalnych strojach ludowych zawitał do nas w składzie: p. Zofia Szmajda-Mierzwicka, p. Jadwiga Muszyńska, p. Konrad Stawicki, p. Jan Olejnik, p. Józef Ogłodziński oraz kierownik Kapeli P. Włodzimierz Tomaszewski.
Uczniowie naszej szkoły mieli niepowtarzalną okazję wysłuchania, jak regionalne pieśni śpiewa Zespół, a następnie wspólnie z nim nauczyli się śpiewać i tańczyć kujawiaka.
14 października upłynął młodzieży gimnazjalnej w pogodnej atmosferze. Nie było zajęć dydaktycznych, jednak było sporo nauki z różnych dziedzin. Z pewnością każdy obecny tego dnia w świetlicy OSP w Grabkowie (bo tam odbywały się uroczystości) znalazł dla siebie coś interesującego.
Nad całością obchodów 14 października czuwali nauczyciele: p. Ewa Czarnecka i p. Grzegorz Stachowiak.