W dniach 24-26 listopada 2021 uczniowie klas VI-VIII wraz z nauczycielami Zespołu Szkół w Grabkowie wzięli udział w trzydniowej wycieczce do KRAKOWA I OKOLIC. Wyjazd zorganizowany został w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”przez Biuro Podróży „Horyzont” i sfinansowany ze środków ministerialnych i gminnych wraz z dopłatą uczestników.
Pierwszy dzień zaplanowany został na Wieliczkę. Po kilkugodzinnej podróży uczestnicy wycieczki zwiedzili zabytkową Kopalnię Soli w Wieliczce. To jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej, stwarzający niepowtarzalną okazję zobaczenia oryginalnych wyrobisk, chodników, pochylni, jezior i szybów ilustrujących rozwój techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych.Przewodnik oprowadził uczniów po kilkukomorach eksploatacyjnych, m.in. św. Kingi, Kazimierza Wielkiego, Stanisława Staszica czy Mikołaja Kopernika. Warto dodać, że wielicka kopalnia jako jeden z niewielu światowych i polskich obiektów wpisana jest na Pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Następnie uczniowie zwiedzili Muzeum Żup Krakowskich mieszczące się w Zamku Żupnym, gdzie obejrzeli m.in. ekspozycję srebrnej zastawy królewskiej czy galerię solniczek.
Po tej dawce wiedzy historycznej i wrażeń udali się na urokliwy Stary Rynek w Wieliczce, a następnie do miejsca noclegu – Hotelu Solnego w Wieliczce
Drugi dzień wycieczki minął pod hasłem „Kraków”!
Przygodę z tym przepięknym miastem wycieczkowicze zaczęli spacerem do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie krakowskimi Plantami udali się na Wawel. Zwiedzili bazylikę archikatedralną - miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku, kryptę królewską i kryptę wieszczów, dotknęliserca dzwonu Zygmunt na Wieży Zygmuntowskiej oraz spotkali się z ziejącym ogniem smokiem wawelskim (co uwiecznione zostało na pamiątkowych zdjęciach).
Wędrując uliczkami na Rynek Główny, uczestnicy wycieczki zakosztowali starego Krakowa, zatrzymując się przy historycznych kamienicach, np. miejscu zamieszkania Karola Wojtyły czy budynku Collegium Maius. Następnie zobaczyli Kościół Mariacki, a w nim ołtarz Wita Stwosza. Odbyli spacer ulicą Floriańską aż do Bramy Floriańskiej. Popołudniem wycieczkowiczów czekało zwiedzanie podziemi Rynku Głównego. Na koniec pozostały zakupy pamiątek w Sukiennicach oraz historyczne zdjęcie przy pomniku Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. O godzinie 20.00 w miejscu zakwaterowania czekała na uczniów obiadokolacja.
W trzecim dniu wycieczki uczniowie poznali fragment malowniczego Ojcowskiego Parku Narodowego. Przeszli Doliną Prądnika wzdłuż potoku aż do naturalnej, zbudowanej z jurajskich wapieni Bramy Krakowskiej. Brama zaprowadziła uczestników wycieczki do wąwozu Ciasne Skałki. Po drodze mijali urocze wapienne ostańce, m.in. Igłę Deotymy oraz tajemnicze groty, np. Krowią Jaskinię. Następnie udali się do Zamku Pieskowa Skała. Po drodze zobaczyli wapienną Maczugę Herkulesa, a także jedyną w Polsce świątynię zbudowaną na potoku. Trzeci dzień nie rozpieszczał aurą, tym chętniej więc młodzież skorzystała z pysznego obiadku oferowanego przez Restaurację Pod Dębem w Ojcowie. Po nim przyszła pora na powrót. Szczęśliwych, pełnych wrażeń i zmęczonych wycieczkowiczów przywitali w Grabkowie rodzice około 20.30.