Zespół Szkół w Grabkowie

Zespół Szkół w Grabkowie

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

"Autyzm- Light it up blue! – Zaświeć się na niebiesko!. Pod takim hasłem w Szkole Filialnej w Więsławicach nauczyciele p. A. Grabowska i p. K. Kustra wraz z uczniami klasy ósmej przeprowadzili prelekcje mające na celu przybliżenie problemów związanych z tym zaburzeniem.

Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski.
Autyzm to zaburzenie rozwoju dziecka czyli nieprawidłowe funkcjonowanie we wszystkich obszarach rozwoju. Diagnozowany jest już we wczesnym dzieciństwie i trwa przez całe życie.
Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm. Autyzm bywa często nierozpoznany i niezrozumiany, dlatego też wiele osób z otoczenia traktuje dzieci z autyzmem jako niegrzeczne lub źle wychowane. W Polsce wykrywany jest u 1 dziecka na 300.
W naszej szkole został przeprowadzony apel.  W tym dniu cała społeczność szkolna w swoim ubiorze posiadała akcent niebieski. Dodatkowo wszystkie dzieci otrzymały niebieskie baloniki. Działania te miały  na celu podniesienie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu, zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób ze spektrum autyzmu. Sądząc po zachowaniu uczniów- działania przyniosły skutek.

Agnieszka Grabowska